PAUT tıbbi görüntüleme ve endüstriyel tahribatsız muayene uygulamaları olan ultrasonik testlerin gelişmiş bir yöntemidir.

Çok sayıda küçük elementten oluşan bir dizi ultrasonik test (UT) probunu aynı anda kullanan gelişmiş bir tahribatsız muayene tekniğidir. Yüksek hızlı elektronik tarama olanağı sunar çünkü birden fazla açıyı aynı anda kontrol olanağına sahiptir.Çevre güvenliğini tehdit edebilecek herhangi bir ışıma yapmadığı için son derece güvenlidir ve vardiya sırasında yada etrafta insanlar varken test yapılabilir.3,2mm den fazla kalınlıklara standartlara uygun muayene yapılabilir. Müşteriyle karşılıklı anlaşma sağlandığında 3,2mm den daha düşük kalınlıklara muayene yapılabilir.Anında sonuç verir ve anında müdahale olanağı sağlar.A-B veC taramalar sayesinde belirtiler anında boyurlandırılabilir ve sahada direk müdahaleye uygun görüntülerle belirtilere direk müdahale olanağı vardır.PAUT yöntemi ile muayene yapılırken Phased Array probu muayene edilecek kaynağın haz bölgesinden biraz geriye yerleştirilir. Muayene probun kaynak boyunca düz bir eksende kaymasıyla gerçekleşir. Prob hareket ettikçe Phased Array cihazının ekranına kaynağın  görüntüsü düşer ve operatör eşzamanlı kontrol yapar.Kontrol bittikten sonra görüntü kaydedilir ve değerlendirmesi yapılır. Kaydedilen görüntü rapora eklenerek müşteriye verilir. 

Uçuş kırınım süresi (ToFD), kaynak muayenesi için kullanılan gelişmiş bir tahribatsız muayene yöntemidir.

Uçuş kırınımı süresi (ToFD), hem hizmet öncesi hem de hizmet içi muayene için kaynakların test edilmesinde en güvenilir tahribatsız muayene yöntemlerinden biridir. Kaynağın veya test edilen parçanın karşı taraflarına bir çift ultrasonik prob yerleştirilir. Problardan biri verici görevi görür ve alıcı olan diğer prob tarafından alınan ultrasonik bir darbe gönderir. Hasarsız bir parçayla, alıcı prob tarafından alınan sinyaller iki dalgadan gelir - biri yüzey boyunca ilerleyen dalga (yan dalga) ve diğeri uzaktaki duvardan yansıyan (arka duvar yansıması). Çatlak gibi bir kusur varsa, çatlağın uçlarından ultrason darbesinin kırınımı vardır. Darbenin uçuş süresi ölçülerek çatlağın derinliği trigonometri ile hesaplanabilir.Bu ultrasonik yöntem, petrokimya, kimya, petrol ve gaz, enerji üretimi ve imalatı dahil olmak üzere çok çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır.

Operatörlerimiz EN 9712 Level II seviyesinde sertifikaları mevcuttur.